hackerbiz

اشتراک گذاشته شده با :

هک رشد

جذب مشتری

یکی از مهمترین اصل‌های موفقیت در یک کسب و کار را می‌توان جذب مشتری در نظر گرفت؛ این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت و رشد کسب و کار شما  خواهد داشت، بنابراین توصیه می‌شود شیوه‌هایی که می‌توانید با استفاده از  آن‌ها مشتری جذب کنید را شناسایی و از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه برای  شما این شیوه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با کمک از آن‌ها کسب و کار  خود را رشد دهید.


 

برنامه ریزی

بدون شک شما برای موفقیت در هر زمینه‌ای به یک برنامه مناسب نیاز  دارید که باید با توجه به آن مسیر موفقیت را طی کنید؛ از همین جهت پیشنهاد  می‌کنیم لیستی را برای خود آماده کنید و طبق آن اقدامات لازم برای موفقیت  را انجام دهید. لیستی که توسط شما قرار است تهیه شود، باید به تمام مسائل  ریز و کوچک توجه داشته باشد و شما نباید چیزی را کوچک یا بی ارزش تلقی  کنید.

جذب مشترینقش برنامه ریزی در جذب مشتری 

تحلیل وضعیت رقبا

از مهمترین اقداماتی که باید به آن‌ها در راستای جذب مشتری پرداخت،  می‌توان به تحلیل شرایط و دلایل موفقیت یا عدم موفقیت رقبا اشاره کرد. این  موضوع به شما کمک می‌کند که کمتر دچار آزمون و خطا شوید و زودتر از زمان  معمول به موفقیت دست یابید. دقت داشته باشید که رشد کسب و کار شما تا حدود  زیادی به این موضوع وابسته است، پس توصیه می‌شود به راحتی از کنار آن  نگذرید و شرایط را به خوبی بررسی کنید.

Competitors-analysis-2-1024x559.jpgاهمیت تحلیل رقبا در جذب مشتری

خلاقیت

از  دیگر عواملی که می‌تواند منجر به جذب مشتری و رشد کسب و کار شود، باید به  خلاق بودن صاحب کسب و کار اشاره کرد. از شما می‌خواهم که از بروز ایده‌های  خود نترسید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید و بررسی‌های لازم را بر روی آن‌ها  انجام دهید و مطمئن شوید که ایده‌ی شما می‌تواند ایده‌ی کارآمدی باشد. دقت  داشته باشید که یک ذهن خلاق می‌تواند تاثیر بسیاری بر افزایش مشتری و موفقیت شما داشته باشد.

تمرکز خود را بر روی کسب و کارتان بگذارید

اگر  به دنبال رشد کسب و کار خود هستید، توصیه می‌شود که روی کسب و کار و  حرفه‌ای که در آن مشغول هستید، تمرکز داشته باشید، چرا که هیچ کسب و کاری  یک شبه به اوج نمی‌رسد و نمی‌تواند مشتری جمع کند؛ بنابراین بهتر است شما  روند کاری خود را طبق اصول پیش ببرید و در این حین برای جذب مشتری نیز  اقدامات لازم را انجام دهید، اما این‌طور نباشد که کل تمرکز و توجه شما به  جذب مشتری باشد. همچنین باید بدانید که پراکنده و نامنظم کار کردن، از وقت و  انرژی شما می‌کاهد و هیچ نتیجه‌ی مثبتی نیز به همراه نخواهد داشت.

ریسک پذیری

یکی  دیگر از عواملی که می‌تواند بر رشد کسب و کار شما تاثیر داشته باشد، ریسک  پذیری است. بدون شک افرادی که می‌توانند در بسیاری از مسائل ریسک کنند،  توانایی موفق شدن را نیز دارند؛ البته باید اشاره کرد که منظور از ریسک،  ریسک‌های حساب شده است، به طوری که سبب موفقیت شما شود نه عدم موفقیت و  شکست.

روش های جذب مشتریریسک پذیری و جذب

از شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

امروزه  با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های گوناگون به ویژه دنیای تکنولوژی  داشته ایم، می‌توانیم با راحتی بیشتر راه موفقیت را طی کنیم. یکی از  مهمترین مسیرها برای رشد کسب و کار و افزایش مشتری، کمک گرفتن از شبکه های  مجازی است. این شبکه‌ها، فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید  با استفاده از آن‌ها خدمات خود را با راحتی بیشتر در اختیار مشتریان قرار  دهید.  افراد نیز  می‌توانند با راحتی بیشتر خدمات مورد نیاز خود را پیدا  کنند. البته نکته‌ای که در این بخش باید به آن اشاره شود، این است که شما  نباید تمام تمرکز خود را بر روی شبکه‌های اجتماعی بگذارید، بلکه باید بخشی  از کسب و کار خود را به این موضوع اختصاص دهید.

جذب مشتریفواید استفاده از شبکه های اجتماعی در جذب مشتری چیست؟

شرایط سخت را به جان بخرید

قطعا  هیچ فرد موفقی بدون زحمت و تلاش‌های بسیار به موفقیت نرسیده و در راستای  رشد کسب و کار خودش سختی‌های بسیاری را تحمل کرده است. اگر به دنبال  هک رشد هستید،  باید خود را برای شرایط سخت و خسته کننده آماده کنید، برای مثال باید مدتی  از سفر و تفریحات خود بزنید و تمام حواستان را بر روی کار متمرکز کنید.

کیفیت خدمات خود را بالا ببرید

یکی  از مهمترین عواملی که می‌تواند منجر به افزایش مشتری شود، بدون شک کیفیت و  شیوه‌ی ارائه‌ی خدمات شما است. اگر شما بتوانید خدمات خود را در بهترین  کیفیت به مشتریان خود ارائه دهید، بدون شک مشتریان بسیاری را به دست خواهید  آورد و مشتریان به سبب کیفیت کار به شما وفادار خواهند ماند و دیگر سراغ  رقیبان شما نخواهند رفت. همچنین موضوعی که در رابطه با این جذب مشتری وجود  دارد، این است که مشتری‌های شما می‌توانند با تبلیغ از شما سبب افزایش  مشتری بیشتر شوند؛ چرا که آمار نشان داده این دست از تبلیغات تاثیر بیشتر و  موثرتری دارند. توجه داشته باشید که افزایش مشتری از مهمترین عوامل رشد  کسب و کار محسوب می‌شود و نباید از کنار آن ساده گذشت.

جذب مشترینقش کیفیت بالای محصول در جذب مشتری

در کار و حرفه خود ثبات داشته باشید

ثبات  داشتن را می‌توان از مهمترین دلایل هک رشد در نظر گرفت. بسیاری از افراد  هستند که کسب و کاری را شروع می‌کنند و مدتی به آن می‌پردازند، اما پس از  آنکه نتیجه‌ای از آن به دست نیاوردند، آن را رها می‌کنند. اگر شما نیز از  این دست افراد هستید، نباید منتظر موفقیت باشید، چرا که برای موفق شدن به  زمان نیاز است و شما باید اصول کار را به درستی انجام دهید. اگر شما کسب و  کار خود را به صورت مصرانه ادامه دهید و در میان راه به اصطلاح جا نزنید،  می‌توانید موفق شوید.

بدون شک موضوع ثابت قدم بودن موضوع مهمی به نظر  می‌رسد، چرا که حتی شرایطی را برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید با  استفاده از بسیاری از کمبودها و نقص‌هایی که وجود دار را برطرف کنید. پس  اگر شما در زمان کار با ترس و نگرانی روبرو شدید، جا نزنید بلکه ادامه دهید  و به ترس‌های خود غلبه کنید؛ این موضوع باعث رشد کسب و کار شما می‌شود و  به شما اجازه می‌دهد راه موفقیت را طی کنید.

هر یک از شیوه‌های نام  برده شده به شما این اجازه را می‌دهند که به افزایش مشتری و رشد کسب و کار  خود بپردازید. لازم است که شما به این نکات توجه لازم را داشته باشید تا در  مسیر موفقیت قرار بگیرید. در آخر باید گفت که امیدواریم این نکات بتوانند  بر کسب و کار شما تاثیر بگذارند و باعث موفقیت شما شوند.

آموزش هک رشد


 

 

کارگاه آموزش هک رشد  (دوره مقدماتی) در تاریخ ۹۹/۰۴/۱۹ برگزار شد. این کارگاه در فانل‌های جذب  مشتری (Acquisition)، فعال کردن مشتری (Activation)، بازگشت مشتری (  Returntion) و درآمد بیشتر( monetization) را برگزار شده .

این  ویدئو آموزشی که ضبط شده ی دوره‌ی آنلاین است در ۴ جلسه در مورد فانل های  فروش و نحوه ی انجام فعالیت های هک رشد در آن توضیح داده میشود.

جلسه  اول توضیحی مفصل در مورد هک رشد و راهکارهای عملی آن برای استارت آپ ها و  کسب وکارها  داده می‌شود و سپس هک رشد با رویکرد جذب مشتری ارائه می‌شود و  یک ساعت آخر تمرینی عملی به افراد داده میشود که بعد ازهم جلسه امکان  پیگیری تمرینات و رفع اشکال وجود دارد. ( در حال حاضر هم افرادی که این  کارگاه را بعد از جلسه آنلاین میبینند میتوانند تمرینات را با کمک تیم  پشتیبان هکربیز انجام دهند) انتظار می‌رود که شرکت کنندگان پس از این دوره  ضمن آشنایی با مفهوم هک‌رشد ، بتوانند بصورت عملی آنرا در سطح مقدماتی  پیاده سازی نمایند.

جلسه دوم از کارگاه آموزش هک رشد

 

این  ویدئو آموزشی که ضبط شده ی دوره‌ی آنلاین است در ۴ جلسه در مورد فانل های  فروش و نحوه ی انجام فعالیت های هک رشد در آن توضیح داده میشود.

این آموزش هک رشد توسط گاراژفرمانیه و با تدریس علی رودگر انجام میگردد، درباره نقش و اهمیت فعال‌سازی مشتریان جذب شده است.

مطالبی که بعد از دیدن این ویدئو آموزشی فرا خواهید گرفت:

– فعال سازی مشتریان چیست؟

مشتریان جذب شده لزوما تا زمانیکه برای ارزش ایجاد شده هزینه نپردازند فعال تلقی نمی‌شوند.

– ارزیابی نرخ  تبدیل در فانل مشتری

مشتریان جذب شده در طول مسیرشان بنا به دلایل مختلف از محصول خارج می‌شوند. درک چرایی این خروج زمینه ساز ایده پردازی آینده است.

– چگونگی استفاده از داده های فانل مشتری

جلسه سوم

 

این  ویدئو آموزشی ضبط شده ی دوره‌ی آنلاین است که در ۴ جلسه در مورد فانل های  فروش و نحوه ی انجام فعالیت های هک رشد در آن توضیح داده میشود.

این قسمت از این ویدئو آموزشی و در ادامه وبینارهای اهرم های کلیدی رشد، به فعال سازی(Activation) پرداخته میشود .

اهمیت فعال سازی مشتری تا بدان جاست که سایر اهرم‌های رشد  برای تعریف آن استفاده میشود به همین دلیل در وبینار حاضر موضوعاتی نظیر  مسیر مشتری و چگونگی تعیین ضریب تبدیل  مشتری در طول مسیر بررسی شده و اکشن‌های کلیدی که لحظه ی جادویی محصول را تعریف میکنند مورد بررسی قرار میگیرد.

جلسه چهارم

 

این  ویدئو آموزشی که ضبط شده ی دوره‌ی آنلاین است در ۴ جلسه در مورد فانل های  فروش و نحوه ی انجام فعالیت های هک رشد در آن توضیح داده میشود.

موضوع این دوره آموزشی هک رشد در مورد اهرم های رشد ، درآمد و رشد آن پرداخته می‌شود.

هر مرحله از تجربه‌ی مشتری با محصول، فرصت هایی را ایجاد میکند که میتواند به خلق درآمد منجر شود. شاخص های گوناگونی برای اندازه گیری شدت و مقدار رشد درآمد، وجود دارد که در این ویدئوی آموزشی  به آنها اشاره خواهد شد.

هک رشد چیست ؟

هک رشد چیست ؟

هک رشد یا growth hacking  یکی از اصطلاحاتی است که این سال‌ها در دنیای کسب‌وکار زیاد به گوش‌مان  می‌خورد. به‌ویژه در دنیای کسب‌‌و‌کار اینترنتی. مشاوران، مربیان کسب‌وکار،  متخصصان بازاریابی و کارآفرینان همه می‌گویند که هک رشد بهترین راه برای  رشد کسب‌‌و‌کار است. اما سوالی که همه می‌پرسند این است که: « هک رشد چیست ؟  »
هک  رشد شاخه جدیدی است که از ترکیب بازاریابی، داده و فناوری درست شده است.  هکر رشد با روش فرایند محور دست به آزمایش‌های مختلفی دست می‌زند تا تعداد  مشتری‌ها را افزایش دهد. هک رشد برای استارتاپ‌ها به‌خاطر بودجه و منابع  محدودشان ایده‌آل است اما برای شرکت‌های بزرگتر هم می‌تواند مفید باشد. در  ادامه درباره اینکه هک رشد چیست ، هکر رشد چه کسی است، تفاوت هک رشد با  مارکتینگ و موضوعاتی از این دست بیشتر برایتان گفته‌ایم.

هکر رشد

هک رشد از کجا پیدا شد؟

هک  رشد چیست و پیشینه آن به کجا برمی‌گردد؟ مفهوم هک رشد از دل استارتاپ‌های  سیلیکون ولی در آمده است اما امروزه حتی شرکت‌های قدیمی هم در استفاده از  آن کوتاهی نمی‌کنند. درواقع هک رشد برای آن استارتاپ‌ها، راهی بود که از پس  رقابت با ساختار موجود و شرکت‌های بزرگ بر بیایند. استارتاپ‌هایی که منابع  و بودجه‌شان کمتر از آن بود که راه رقبای بزرگ‌شان را پیش بگیرند و در  نتیجه باید راه دیگری برای بازاریابی محصول‌شان می‌یافتند. برای همین لقب  «هک» به آن داده شد چون نشانه‌ای بود از این‌که راهی متفاوت، ارزان‌تر و یا  سریع‌تر برای رشد است.

هک رشد کسب و کار برای شرکت های بزرگ

هک  رشد راهبردی بی‌نظیر برای قرن ۲۱ است زیرا باید آنقدر چالاک باشید که  تن‌تان به تنه رقبا نخورد، فرصت‌ها را غنیمت بشمارید و داده‌محور باشید،  به‌خاطر آن‌که نمی‌توانید بر اساس حدس و گمان پول‌تان را خرج کنید.  بنابراین هک رشد کسب و‌ کار برای شرکت‌های بزرگ و قدیمی نیز می‌تواند مفید و  کارساز باشد.

شان اِلیس، نخستین هکر رشد

هک رشد اصطلاح نسبتا جدیدی است. این اصطلاح را شان الیس،  در یک آگهی استخدام معرفی کرد. او به دنبال کسی بود که درک خوبی از داده،  محصول، فناوری و بازاریابی داشته باشد و در کنارش از ذهنیتی ویژه با تمرکز  کامل روی رشد مداوم برخوردار باشد.

هکر رشد و تفکر هک رشد

اینکه  هکر رشد چه جور فردی است، پرسش سختی است چون بیش از همه به تفکر هک رشد  برمی‌گردد. هکر رشد هدف را مهم‌تر از وسیله می‌بیند و هک رشد کسب‌ و کار ،  تمام چیزی است که به آن فکر ‌می‌کند. تمام کانال‌ها و تکنیک‌ها و ابزارها  در درجه دوم اهمیت است. برای همین خیلی مهم است که هکر رشد از دانش و  مهارت‌های مختلف برخوردار باشد. در بین این مهارت‌ها، شناخت داده خیلی مهم  است زیرا نشان می‌دهد که مشکل اصلی کجاست. بعد خلاقیت برای پیدا کردن  راه‌حل لازم است و در آخر، مهارت پیاده‌کردن این راه‌حل‌ها.

هک رشد در بازاریابی و تفاوت آن با مارکتینگ؟

خیلی  وقت‌ها می‌شنویم که به هک رشد «مارکتینگ آینده» می‌گویند. باید اعتراف کرد  که تفاوت این دو بسته به تعریف ممکن است قابل توجه یا ناچیز باشد و بستگی  به آن دارد که شما دنبال چه هستید. بنابراین تفاوت مارکتینگ با هک رشد چیست ؟

 • هکر رشد از تمام قیف مشتری استفاده می‌کند، در حالی که بیشتر بازاریاب‌ها روی آگاهی از برند و جذب کاربر تمرکز دارند.
 • هکر رشد آزمایش می‌کند؛ امتحان می‌کند تا بفهمد کدام راه بهتر جواب می‌دهد، در حالی که در مارکتینگ بیشتر روش مشخصی را پیش می‌گیرند.
 • هکر رشد داده‌محور تصمیم می‌گیرد اما در مارکتینگ ممکن است فعالیت‌هایی انجام شود که خروجی‌اش چندان قابل سنجش نیست.
 • هکر رشد مهارت فنی دارد، مثل برنامه‌نویسی، ابزارکاری و خودکارسازی.
 • هکر رشد در شکل‌دهی محصول  مشارکت دارد چون باید به حفظ مشتریان فعال هم توجه داشته باشد. اما در  مارکتینگ چندان در ماهیت محصول و بهینه‌سازی‌اش دخالت نمی‌کنند.

برای توضیح بیشتر از قیف مشتری می‌گوییم:

قیف مشتری شش مرحله دارد: آگاهی، جذب، فعال‌سازی، درآمد، حفظ و معرفی. شکل این مدل را معمولا مثل قیف یا مخروط برعکس توصیف می‌کنند.

با نگاه به قیف مشتری، فرق هکر رشد و بازاریاب معمولی این است:

 • بازاریاب بیشتر روی دو مرحله اول یعنی آگاهی و جذب تمرکز دارد – چطور بیشتر شناخته شویم و بازدیدکننده بیشتری بگیریم؟
 • اما هکر رشد روی تمام مراحل قیف مشتری تمرکز می‌کند – کجا بهترین فرصت برای رشد درآمد را داریم؟

هک رشد چیست

آزمایش

یکی  از مهم‌ترین نکته‌هایی که هکر رشد باید درک کند این است که هیچ‌کس  نمی‌داند چه چیزی جواب می‌دهد. این در مورد ایده استارتاپ، کانال‌ها و  بهینه‌سازی نرخ تبدیل هم صدق می‌کند. برای همین باید آزمایش کرد.
می‌توان  با آزمودن یک کانال یا تاکتیک در اندازه کوچک از هدر رفتن پول و وقت  جلوگیری کرد. اگر آزمایش موفق نشد پس لازم نیست پول و وقت بیشتری صرف آن  کار کنیم. اگر موفق شد، این راه را بیشتر می‌کاویم تا با تمرکز روی  پربازده‌ترین کانال‌ها، به نرخ بازگشت سرمایه بهتری برسیم.

داده‌محور

در  روزگار قدیم شرکت‌ها بودجه‌شان را دلی تقسیم می‌کردند چون ابزار درستی  برای ردگیری کارآیی روش‌های مختلف وجود نداشت. اما امروز می‌شود جزیی‌ترین  نکته‌ها را در وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها پیگیری کرد: اسکرول کردن، حرکت موس،  زمان صرف شده در سایت، نرخ کلیک و خیلی چیزهای دیگر. پس دیگر لازم نیست حدس  و گمان بزنیم. شاید این روش از استارتاپ‌ها با بودجه‌های محدودشان شروع  شده باشد اما حالا شرکت‌های بزرگ روی پروژه‌های نوآورانه‌شان هم همین روش  را دنبال می‌کنند و همه شرکت‌ها دوست دارند پول‌شان را با بهترین بهره‌وری  خرج کنند.

مهارت فنی

در  دنیای کسب‌وکار، وضعیت «راز بقا» حاکم است؛ شرکت‌هایی که سریع‌تر خودشان  را با شرایط روز وفق دهند بیشتر دوام می‌آورند. برای سریع واکنش دادن در  کار باید چالاک بود، به همین خاطر برای هکر رشد مهم است که مهارت‌های فنی  لازم برای مستقل بودن در انجام کارهایش را داشته باشد. هکر رشد اگر بخواهد  برای هر کاری معطل آدم‌های فنی تیم باشد هیچ‌وقت نمی‌تواند رشد را هک کند.

هک رشد

هک رشد در محصول

همان‌طور  که بالاتر گفتیم، هکر رشد باید در تمام طول قیف مشتری فعال باشد.  فعال‌سازی مشتری، حفظ مشتری، و درآمدزایی از مراحلی است که چندان تحت‌تاثیر  فعالیت‌های مارکتینگی مثل تبلیغات، ایمیل یا محتوا نیست اما به شدت از خود  محصول تاثیرپذیر است:

 • آیا محصول با نیازهای مشتری هم‌خوانی دارد؟
 • سختی استفاده از محصول در کجاست؟
 • آیا محصول ارزش کافی به‌دست مشتری می‌رساند؟

فرق  این‌ها با کار مارکتینگ چیست؟ در توسعه محصول، بازاریاب نقش اندکی دارد و  بیشتر بازخوردهای دریافتی را منتقل می‌کند اما هکر رشد باید حتما به محصول  هم دقت کند. باید داده‌های کاربری را پردازش کند و برای تیم محصول تست A/B  پیشنهاد دهد یا اصلا خودش اجرا کند. چرا هکر رشد در این کار دخالت می‌کند؟  خب گاهی مارکتینگ آنقدر خوب پیش می‌رود که گیر اصلی کار سر خود محصول است؛  چرا باید این فرصت رشد را از دست داد؟

هک رشد را از کجا باید شروع کرد؟

با دانستن جواب این سوال که هک رشد چیست ، قبل از شروع این فرایند، باید این سوال‌ها را از خودتان بپرسید:

 • کنجکاو هستید؟ برای هک کردن رشد کسب‌وکارتان احتمالا باید خیلی چیزها از اینترنت در مورد داده و فناوری یاد بگیرید.
 • محصول یا سرویسی دارید که مردم به آن علاقه‌مند باشند و سودآور باشد؟ وگرنه تمامی این‌ها به تنهایی مشکل‌تان را حل نمی‌کند.
 • می‌دانید مشتری هدف‌تان کیست؟ چرا محصول شما را می‌خرد، چه علایق دیگری دارد و زندگی آنلاین او در کجای اینترنت می‌گذرد؟
 • آنالیتیکس خودتان راه انداخته‌اید؟ اگر گوگل آنالیتیکس را راه انداخته‌اید و شاید Hotjar را هم نصب کرده‌اید، بخشی از راه را رفته‌اید.
 • مدیریت وبسایت دست خودتان است؟ به زبان ساده اینکه درست کردن صفحات جدید و تنظیم متن و تصاویر سایت در کنترل خودتان است یا نه.

فرایند هک رشد

برای  شروع باید دنبال ضعیف‌ترین نقطه در قیف مشتری گشت که بیشترین ریزش مشتری  در آنجا است و بهتر است اول بین جذب و درآمد را بگردید. این نقطه تنها نقطه  تمرکز شما است که به زبان هک رشد به آن «یگانه سنجه مهم» می‌گویند. بعد  باید دنبال علت ریزش مشتری بگردید. مثلا از خود مشتری‌ها بپرسید یا با  ابزارهایی مثل هات‌جر بررسی کنید. در آخر باید چند راه‌حل خلق کنید و  امتحان کنید (یادتان نرود: در اندازه کوچک!) و ببینید آیا کمکی می‌کند.  مثلا، آیا ارائه دوره آزمایشی گذاشتن قبل از خرید به فروش کمک می‌کند؟ اگر  هر روز نکات آموزشی ایمیل کنیم چقدر به میزان استفاده از محصول کمک می‌کند؟  باید امتحان کرد!

اگر نتیجه‌ای نداشت، دو گزینه دارید:

 •  مشکل‌تان را گوگل کنید. اگر انگلیسی‌تان خوب باشد، گوگل معمولا محتوای به‌دردبخوری برایتان پیدا می‌کند.
 • از آن بهتر، از خدمات متخصصین هک رشد استفاده کنید. کسانی که کارشان دقیقا همین است و مهارت‌های مختلف لازم را دارند و بلدند چطور راهکار مخصوص کسب‌‌و‌کار شما را بسازند.